Autorzy artykułów to przyrodnicy-pasjonaci. Do stworzenia pierwszego numeru zaproszeni zostali:
Anna Makowska – leśnik, przyrodnik z zacięciem pedagogicznym. Na co dzień włóczy się po lasach i/lub pracuje z dzieciakami w szkołach i przedszkolach, usiłując je zarazić pasją przyrodniczą, pokazać kawałek świata od tej magicznej strony i wspólnie się nim zachwycać. Ania prowadzi zajęcia również dla dzieci niewidomych.
Anna Majewicz – znana już czytelnikom publikacji Fundacji Klucz ze zbioru opowieści przyrodniczych „Na ścieżkach przyrody”, wydanych w 2012 r., dystrybuowanych na terenie województwa mazowieckiego. W imieniu Ani często wypowiada się jej pies Miszelka. Tutaj też zabiera głos: Z wykształcenia moja Pani jest biologiem, matematykiem i anglistą. Ja jestem psem kanapowym, ze specjalizacją w zakresie przytulania. Piszemy artykuły m.in. do takich genialnych czasopism jak „Głos Przyrody”. Moja Pani doradza również czytelnikom „Przepisu na Ogród”. W wolnym czasie zwiedzamy zamki, szukamy duchów, łapiemy chmury, pływamy po Dunajcu, wąchamy stokrotki, chodzimy po górach i ciągle nie możemy dogonić końca tęczy!
Justyna Cilulko-Dołęga – biolog, doktorantka na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Pisze o sobie: Interesuje mnie szeroko rozumiana przyroda (szczególnie zwierzęta) oraz jej ochrona, uwielbiam piesze i rowerowe wędrówki, kiedy mogę wsłuchać się w szum lasu i tupot mrówek. Bardzo lubię opowiadać o przyrodzie, dlatego chciałabym związać swoją przyszłość z edukacją ekologiczną, także w formie zajęć praktycznych w terenie.
Magda Mądrawska-Okołów – z wykształcenia, a także z zamiłowania przyrodnik oraz etnolog. Od kilkunastu lat zawodowo prowadzi edukację przyrodniczą dzieci, młodzieży i dorosłych. Pracuje w Parku Narodowym „Ujście Warty”. Każdą wolną chwilę stara się spędzić na chodzeniu lub jeżdżeniu rowerem przez lasy czy łąki. Kiedy czas na to pozwala, zajmuje się rękodzielnictwem. Jej wyroby są wykonane z naturalnych materiałów i nawiązują do dawnych tradycji.
Michał Kaczorowski – z wykształcenia zootechnik, z zawodu – dziennikarz i redaktor, a z zamiłowania – przyrodnik. Mówi, że to przez rodziców, którzy już od małego zapoznawali go z różnymi zwierzętami. Z czasem doszła fotografia i hodowla gadów. Wolny czas najchętniej spędza na podglądaniu, co w trawie piszczy. Michał jest także konsultantem merytorycznym „Ścieżek Przyrody”.
Agnieszka Budzicz-Marchlewska – z wykształcenia pedagog specjalny, a także audiodeskryptorka, z zawodu redaktorka, z pasji – zamiłowana czytelniczka i autorka książek dla dzieci. Od 2010 r. współpracuje z Małgorzatą Zygmont przy wszystkich projektach wydawniczych o tematyce przyrodniczej. W „Ścieżkach Przyrody” – również korektorka.
Wymienieni autorzy publikują też w „Głosie Przyrody”. Z ich artykułami kierowanymi do wszystkich zainteresowanych przyrodą Polski można się zapoznać po zwróceniu się do wydawcy „Głosu Przyrody” – kontakt przez stronę www.glosprzyrody.pl.
„Ścieżki Przyrody” są konsultowane tyflologiczno-dydaktycznie przez Annę Chojecką, nauczyciela przyrody i geografii – z 24-letnim stażem – w Szkole dla Niewidomych w OSW Laski pod Warszawą. Nasza konsultantka mówi o sobie: Przyroda to moja pasja. Na co dzień pracuję z niewidomymi, posługując się pomocami dotykowymi (w tym wykonanymi samodzielnie), aby poszerzyć ich wiedzę o świecie przyrody. Biorę również udział w tworzeniu takich pomocy jako konsultant w naszym ośrodku. Ciągle poszukuję nowych metod i sposobów pogłębiania wiedzy niewidomych oraz rozwijania ich zmysłów poprzez przyrodę.
Fundacja KLUCZ, 02-493 Warszawa, ul. Krańcowa 23/27
e-mail:
Pełne dane kontaktowe