Encyklopedia napisana jest prostym językiem bez nadmiaru specjalistycznych określeń. Jest więc łatwo dostępna dla czytelników bez wykształcenia tyflologicznego.
Encyklopedia składa się z osiemnastu działów i kilkudziesięciu poddziałów. Zawiera ponad 1300 haseł. Do osób niewidomych i słabowidzących odnosi się wszystko, co dotyczy człowieka, jego funkcjonowania jako organizmu żywego i funkcjonowania w środowisku. Zagadnieniom tym poświęcony jest dział 1. Funkcjonowanie człowieka w środowisku, który składa się z czterech poddziałów:
1.1. Złożona natura człowieka
1.2. Narządy i układy człowieka
1.3. Zmysły człowieka i określenia pokrewne
1.4. Psychika człowieka jako zespół mechanizmów przystosowania się do przyrodniczych i społecznych warunków życia.
Osoba niewidoma lub słabowidząca jest osobą niepełnosprawną, dlatego wszystko, co odnosi się do osób niepełnosprawnych dotyczy jej również. Zagadnieniom niepełnosprawności poświęcony jest dział 2. Niepełnosprawność w rozumieniu prawnym i potocznym oraz osoby niepełnosprawne, ich uprawnienia, instytucje i organizacje pozarządowe. Dział ten składa się z pięciu poddziałów.
Pozostałe działy i poddziały zostały poświęcone różnym zagadnieniom wiążącym się z utratą lub osłabieniem wzroku. Wykaz działów i poddziałów zawiera spis treści zamieszczony na stronie 3.
Z Encyklopedii korzystać mogą z łatwością rodzice niewidomych i słabowidzących dzieci, członkowie rodzin osób z uszkodzonym wzrokiem, działacze społeczni i wolontariusze pracujący w tym środowisku, instruktorzy rehabilitacji, zwłaszcza ci, którzy kwalifikacje instruktorskie zdobyli na krótkich kursach, oraz osoby niewidome, słabowidzące, ociemniałe i nowo ociemniałe.
Encyklopedia została tak pomyślana, żeby można było korzystać z niej również jak z podręcznika. Wówczas można dosyć wyczerpująco zapoznać się z poszczególnymi zagadnieniami, którym poświęcone są działy i poddziały. Korzystając z Encyklopedii w celu poznania określonego hasła, można uzupełnić konkretną wiedzę.
Na stronie 12 znajduje się informacja pt. Jak korzystać z "Popularnej encyklopedii tyflologicznej", która ułatwi posługiwanie się Encyklopedią.
Na końcu Encyklopedii znajduje się alfabetyczny spis haseł, który rozpoczyna się na stronie 865.
Powyższe uwagi dotyczą wersji papierowej Encyklopedii. Korzystanie z wersji elektronicznej wymaga kilku dodatkowych informacji.
Encyklopedię na naszym portalu zamieściliśmy w formacie DAISY i docx.
Mamy nadzieję, że różne formaty i dwa sposoby korzystania z Encyklopedii ułatwią zapoznawanie się z jej treścią naszym Czytelnikom.
Linki do pobrania encyklopedii:
Wersja DAISY (tylko tekst bez audio)