Logo 1%

Przekaż 1% naszej organizacji

Logo OPP


Logo 1%
Dołącz do nas na Facebooku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DAISY mostem do świata literatury


Nasz tegoroczny projekt „DAISY mostem do świata literatury”, który zrealizowaliśmy wspólnie z fundacją Mól Książkowy w ramach konkursu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pn. „Działamy razem”, wzbogacił zbiory ponad 100 bibliotek o kolejne 38 książek wydanych w pełnym standardzie DAISY.
W ulotce informacyjnej dotyczącej naszego projektu napisaliśmy:
„W najnowszym projekcie wydawniczym chcemy uwypuklić znaczenie standardu DAISY w dostępie do literatury, a zwłaszcza pokazać, jakie ułatwienia oferuje on osobom z uszkodzonym wzrokiem. Zwizualizowaliśmy to sobie tak:
Ty i ja stoimy razem na brzegu rzeki. Oboje z podobnymi potrzebami, trudnościami, oczekiwaniami i marzeniami. Oboje chcemy czerpać z przemyśleń, zdarzeń, wytworów wyobraźni zapisanych w książkach. Znaleźć tam mądrość, wiedzę, poradę, pocieszenie, wzruszenie i radość. Jedno nas różni. Ty bez problemu dopływasz do drugiego brzegu. Masz książki na wyciągnięcie ręki: otwierasz i czytasz. Zaznaczasz miejsca, które cię szczególnie zainteresowały, wracasz do początku poprzedniego rozdziału, przechodzisz do następnego, cytujesz wybrany fragment. To wszystko takie proste. Ale ja nie przepłynę tej rzeki. Nie dostanę się na drugi brzeg inaczej niż przez most. Czy pomożesz mi go znaleźć?
Metaforycznym mostem prowadzącym do literatury, jak to ujęliśmy w tytule naszego projektu, jest DAISY, mulitmedialny standard publikacji, najodpowiedniejszy dla osób z uszkodzonym wzrokiem. Multimedialne książki DAISY wyróżniają się tym, że zawierają dwie zsynchronizowane warstwy: dźwiękową (audiobook) i tekstową. Gdy książka jest odtwarzana na komputerze lub innym urządzeniu z ekranem, można słuchać lektora i równocześnie śledzić tekst. Dzięki obecności warstwy tekstowej można również czytać samodzielnie, z wykorzystaniem syntezatora mowy lub monitora brajlowskiego. Co więcej, możliwe jest poruszanie się po tekście zgodnie z jego strukturą stworzoną przez autora. W przypadku wydawanych przez nas książek nie sposób pominąć jeszcze jednego aspektu – wartości artystycznej. Książki są nagrywane przez znakomitych aktorów i lektorów, a ich interpretacja porusza i zapada w pamięć”.
Tak więc ostatnie 12 miesięcy wypełniło nam najpierw wybranie tytułów i wytypowanie dla nich lektorów. Staraliśmy się, by nasza oferta wydawnicza była szeroka i atrakcyjna, sięgnęliśmy więc po różne gatunki: literaturę faktu, powieści historyczne, sensacyjne i przygodowe, autobiografie, thrillery, romanse, fantastykę i literaturę dziecięcą. Do czytania książek zaprosiliśmy lektorów, których nasi czytelnicy dobrze znają i lubią. Potem krok po kroku przygotowywaliśmy teksty i realizowaliśmy nagrania. Później nastąpiły rozmaite korekty i prace techniczne. Ostatnim etapem było nagranie plików na pendrive’y i przekazanie ich do bibliotek uprawnionych do obsługiwania osób z dysfunkcją wzroku. Niemała była to praca. Najważniejsze jest jednak to, że nad książkami tymi wieluset niewidomych przyjemnie i pożytecznie spędzi tysiące godzin.
Książka dla niewidomych ma o wiele większą wartość niż dla osób widzących. Widzący mają mnóstwo innych możliwości: oglądają filmy, sztuki teatralne, programy telewizyjne, zwiedzają muzea – chłoną wspaniałe widoki na obrazach, na zdjęciach i w naturze. Wprawdzie niewidomi mogą również korzystać z wymienionych rodzajów sztuki, ale tylko częściowo. Znaczna część przekazu nie jest dla nich dostępna. Treść książki natomiast w całości i bez żadnych ograniczeń może być przez nich odbierana, przyswajana i przeżywana i wzbogaca ich życie duchowe oraz zaspokaja potrzeby estetyczne, poznawcze i emocjonalne. Dlatego proporcjonalnie znacznie więcej niewidomych i słabowidzących czyta książki niż osoby dysponujące dobrym wzrokiem.
Książki w standardzie DAISY mają szczególną wartość, ponieważ oprócz dostarczania przeżyć estetycznych i poznawczych umożliwiają opanowanie zasad ortografii i interpunkcji oraz pisowni obcych nazwisk i nazw. Mają i ten walor, że są niezniszczalne. Rozeszły się po całym kraju, po bibliotekach, do których przychodzą osoby z uszkodzonym wzrokiem. Bujają również w eterze, w którym za pośrednictwem internetu udostępnia je warszawska biblioteka dla niewidomych.
Nasze fundacje nie mogłyby pracować na rzecz niewidomych i słabowidzących bez indywidualnego i instytucjonalnego wsparcia. Dlatego serdecznie dziękujemy naszym głównym sponsorom: Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Fundacji Lotto za dofinansowanie naszego projektu. Ponieważ nie prowadzimy działalności gospodarczej i nie osiągamy dochodów, konieczny wkład własny uzyskujemy z wpłat sponsorów indywidualnych, w tym osób przekazujących nam 1,5% swojego podatku. Im także gorąco dziękujemy za każdą wpłatę.
Podziękowania składamy również wydawnictwom Zielona Sowa oraz WAM za życzliwe zrozumienie potrzeb niewidomych miłośników książek, wyrażone poprzez przekazanie nam praw autorskich.
Zachęcamy wszystkich niewidomych i słabowidzących czytelników do korzystania z DAISY – mostu do świata literatury, który budujemy specjalnie dla Was. Szerokiej drogi!

 

Logo PFRON Logo LOTTO

Projekt Współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Fundacji Lotto im. Haliny Konopackiej

 



Fundacja Klucz, 03-289 Warszawa, ul. G. Rossiniego 17/14
tel. 602 638 466| e-mail:
Pełne dane kontaktowe