Logo 1%

Przekaż 1% naszej organizacji

Logo OPP


Logo 1%
Dołącz do nas na Facebooku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opisy książek wydanych w ramach projektu pt.: Odnieśmy sukces z książką w DAISY

Douglas Preston, Lincoln Child „Księga umarłych”

„Pendergast” tom 7. Diogenes zwraca skradzioną Nowojorskiemu Muzeum Historii Naturalnej kolekcję diamentów... kompletnie zniszczoną. Aby odwrócić uwagę od skandalu, dyrekcja muzeum podejmuje decyzję o udostępnieniu publiczności egipskiego grobowca Senefa. Podczas trwania przygotowań do wielkiej gali otwarcia ekspozycji, rozpoczyna się seria zabójstw i ożywają plotki o starożytnej klątwie, według której kto, wejdzie do środka grobu, dostanie obłędu. Katastrofalna uroczystość otwarcia unikatowej wystawy to zaledwie jeden z etapów ostatecznej rozgrywki pomiędzy dwoma braćmi, agentem FBI Pendergastem i Diogenesem. Tylko jeden z nich wyjdzie żywy z tej konfrontacji.

Douglas Preston, Lincoln Child „Krąg ciemności”

„Pendergast” tom 8. Trudno o bardziej przerażającą sytuację, niż rejs oceanicznym liniowcem, na którego pokładzie czai się seryjny morderca. Idąc tropem bezcennego artefaktu, skradzionego z niedostępnego tybetańskiego klasztoru, agent FBI Aloysius Pendergast i jego uczennica Constance Greene wypływają supernowoczesną „Britanią” w dziewiczy rejs. Zabójstwa, które zaczynają się wkrótce po wypłynięciu z portu potwierdzają najgorsze przypuszczenia Pendergasta – złodziej jest na pokładzie. Ale jak go odnaleźć wśród tysięcy pasażerów? Dlaczego kapitan „Britanii” prowadzi statek wprost na rafy, na pewną zgubę? Czy on także miał kontakt ze złowrogim Agozyenem, którego kształt i wygląd pozostają zagadką? Kto wybawi pasażerów zmierzających wprost do piekła na okręcie ogarniętym paniką?

Douglas Preston „Kult”

„Pendergast” tom 9. Nowojorski dziennikarz zostaje brutalnie zamordowany. Ale jego morderca sam zginął kilka dni wcześniej. Jak to możliwe? Detektyw D’Agosta i agent specjalny Pendergast wszczynają śledztwo, które zaprowadzi ich do Ville, enklawy ukrytej w ostatnim dzikim zakątku Manhattanu. Jej mieszkańcy wyznają dziwaczny kult voodoo, wymagający składania ofiar ze zwierząt. Te okrutne praktyki napiętnował w swoich artykułach Bill Smithback, reporter New York Timesa. Teraz reporter nie żyje, a wdowa po nim prześladowana jest przez mordercę, żywego trupa, który nie powinien chodzić po ziemi.

Clive Cussler, Dirk Cussler „Strzała Posejdona”

“Przygody Dirka Pitta” tom 22
W równo 40 lat od ukazania się pierwszej powieści z Dirkiem Pittem w roli głównej, najsłynniejszy bohater Clivea Cusslera powraca w najnowszym bestsellerze. Jest rok 1943. Ocean Indyjski. Włoski okręt podwodny znika w głębinach wraz ze swoim tajnym ładunkiem po tym, jak zostaje zaatakowany przez angielski samolot. Rok 2014. Już wkrótce w arsenale Stanów Zjednoczonych znajdzie się supernowoczesna łódź podwodna, broń jakiej nie posiada żadne inne państwo na świecie. Ale sytuacja się komplikuje, gdy kluczowy dla konstrukcji prototypu element znika, a jego konstruktor, nie żyje. Nagle zaczynają ginąć statki. Ostatnim portem każdego z nich, była Panama. Dirk Pitt wraz z córką i synem muszą wyjaśnić zagadkę. Od Waszyngtonu po Meksyk, od Idaho po Madagaskar podążają tropem tajemnicy, która może przynieść światu zagładę.

Clive Cussler, Dirk Cussler “Burza nad Hawaną”

“Przygody Dirka Pitta” tom 23
Jest rok 1898. W porcie w Hawanie eksploduje amerykański pancernik „Maine”. Na pokładzie było dwustu sześćdziesięciu marynarzy… i kamienna, przełamana tablica. Jest rok 2016. Na Kubie zostaje zamordowany kandydat na prezydenta. Rybacy na Morzu Karaibskim są świadkami podwodnego wybuchu. Chwilę później giną zastrzeleni. Nurkowie prowadzący odwierty na wybrzeżu Kuby, dostrzegają nieznaną łódź podwodną, tracą łączność ze swoim statkiem i zostają uwięzieni na dnie oceanu. Ratuje ich Dirk Pitt . To początek kolejnej niebezpiecznej przygody Pitta i jego dzieci i wyścigu z czasem o rozwiązanie zagadki zaginionej kamiennej tablicy Azteków oraz szalonego spisku, który może doprowadzić do globalnej katastrofy…

Brian Lumley “Mowa umarłych”

„Nekroskop” tom 4.
Harry Keogh powraca z gwiezdnej krainy wampirzego świata. Jest jednak ograbiony ze swych nadludzkich mocy. Jest teraz zwykłym człowiekiem i ma zamknięty dostęp do kontinuum Mobiusa, co gorsza, utracił też moc rozumienia zmarłych. Harry musi odbudować swoje życie i uczynić je bezpiecznym. Zadanie jakie przed nim stoi musi jednak wykonać, chyba po raz pierwszy w życiu, sam. Ale jak długo uda mu się pozostać bezpiecznym i niezauważonym?

Brian Lumley „Roznosiciel”

„Nekroskop” tom 5.
Los całkiem odwrócił się od Harry’ego Koegha, Nekroskopa. Zawsze był na czele żywych i umarłych, a teraz stał się pariasem wśród wszystkich istnień. Zawsze to on był bezlitosny dla zła, myśliwym, a teraz sam staje się zwierzyną. Czeka go jeszcze jedna, najcięższa walka, walka z Czymś, co kiełkuje w nim samym, z nieumarłym wampirem. Ścigany przez agentów brytyjskiego wywiadu paranormalnego, Harry staje przed wyborem albo zostać wyrzutkiem, albo rozprzestrzenić noszoną w sobie zarazę na całą ludzkość...

Pattison Eliot „Pan śmierci”

„Inspektor Shan” tom 6.
Detektyw Shan tym razem musi pomóc w śledztwie chińskiemu aparatczykowi, pułkownikowi Tanowi, jeśli chce ujrzeć swego syna żywego. Pracę komplikuje mu oficjalny komunikat wydany przez chiński rząd, według którego, jedna z zastrzelonych ofiar – amerykańska turystka – nadal żyje, a następnie w tym samym komunikacie oskarża się o zabójstwo mieszkańców lokalnej wioski, znanych ze swojej niechęci do barbarzyńskich Chińczyków…

Nermin Bezmen „Imperium namiętności”

„Imperium miłości” tom 3.
Jest rok 1924. Kurt Seyit po rozstaniu z Szurą rozpoczyna życie u boku spodziewającej się dziecka Murki. Niemal nic go nie łączy z młodszą od siebie dziewczyną: gdy ona marzy o spokojnym życiu, on znika na dłużej i szuka ukojenia w alkoholu i u boku obcych kobiet. Kurt musi jednak zatroszczyć się o rodzinę. Otwiera kilka restauracji, które prowadzi z mniejszym lub większym powodzeniem. Gdy biznes idzie świetnie, mieszka z Murką w eleganckim domu, a w lokalu gości samego Mustafę Kemala Atatürka. Bywa jednak i tak, że nie ma grosza przy duszy, podejmuje pracę w fabryce... Zwłaszcza że Murka spodziewa się kolejnego dziecka. Seyit wciąż tęskni za Szurą. Czy kiedy dostanie od niej list, rzuci wszystko i pojedzie się z nią spotkać?

Nermin Bezmen „Imperium pragnień. Szura. Paryż”

„Imperium miłości” tom 4.
Szura po rozstaniu z miłością swojego życia, Kurtem Seyitem, wyjeżdża do Paryża z nowym kochankiem, Alainem, który zapewnia jej wygodne i dostatnie życie. Jednak Szura nie może zapomnieć o tym, co złamało jej serce i ducha. Choć jest pewna jego uczuć, nie podoba się jej bycie tą trzecią, bo Alain jeszcze nie uzyskał rozwodu. W Paryżu Szura prowadzi samotne życie pośród tysięcy Rosjan dzielących jej losy na wygnaniu. Gdy wokół niej rozkwita życie towarzyskie i kulturalne, burzone są kolejne bariery moralne, Szura cierpi, bo nie jest w stanie związać się z żadnym mężczyzną. Wie, że nigdy nie pokocha nikogo z taką namiętnością, jaką kochała Seyita. Wkrótce Szura zaczyna pracę w domu mody, którego właścicielami są książę Feliks Jusupow i jego żona Irina. Tymczasem bracia Szury, Mikołaj i Władimir, wyjechali do Nicei, zostawili w Rosji nie tylko majątek, ale też część rodziny. Szura zaczyna snuć plany uratowania matki i bratanków. Wkrótce na swojej drodze spotyka największe osobowości epoki: od Picassa po Strawińskiego. Szura spotyka też Pawła, który wydaje się mężczyzną, dzięki któremu zapomni o Kurcie. Jednak coś w jej duszy cały czas powtarza: to nie twój czas, to nie twoje miejsce…

Mons Kallentoft „Zło budzi się wiosną”

„Komisarz Malin Fors” tom 4.
Wiosenne słońce ogrzewa Linköping i jego mieszkańców, którzy cieszą się piękną pogodą w kawiarnianych ogródkach. Po niebie krążą jaskółki, na straganach czerwienią się tulipany. Do bankomatu podchodzi matka z dwojgiem dzieci. I wtedy, znienacka, błogi nastrój przerywa wielka eksplozja, po której Linköping już nigdy nie będzie takie samo. Komisarz Malin Fors stoi przy trumnie swojej matki, a już kilka chwil później jest w drodze na plac Filbyter. Tego widoku nie zapomni do końca życia: odłamki szkła, zniszczone kwiaty i porozrzucane wszędzie warzywa, rozdarty dziecięcy bucik i gołąb dziobiący coś czerwonego w ogłuszającej ciszy…

Mons Kallentoft „Piąta pora roku”

„Komisarz Malin Fors” tom 5.
Jest początek maja. Podczas spaceru w lesie za Linköpingiem ojciec z dwójką dzieci znajduje brutalnie okaleczone zwłoki kobiety, noszące wyraźne ślady tortur. Inspektor Malin Fors natychmiast dostrzega podobieństwa do sprawy Marii Murvall, młodej kobiety, która przebywa w szpitalu psychiatrycznym od czasu, gdy przed paroma laty znaleziono ją zgwałconą i brutalnie pobitą w lesie. W tym samym czasie Malin poznaje lekarkę ze szpitala w Lund, która opowiada jej o podobnym przypadku. Jest bardzo prawdopodobne, że sprawa Marii jest element większej układanki. Malin jest zdeterminowana, aby rozwiązać sprawę Marii i nie spocznie, dopóki nie dowie się, kim jest zwyrodnialec, który znęca się nad kobietami. Dokąd tym razem doprowadzi ją poszukiwanie prawdy?

Mons Kallentoft „Wodne anioły”

„Komisarz Malin Fors” tom 6.
Pewnego sierpniowego dnia w jednej z bogatszych dzielnic Linköpingu zostają znalezione zwłoki małżonków, a ich pięcioletnia adoptowana córka Ella zaginęła. Grupa dochodzeniowo-śledcza pod przywództwem komisarz Malin Fors rozpoczyna intensywne poszukiwania. Kto miał motyw, aby zamordować dwoje młodych, bogatych ludzi? Co się stało z dzieckiem? Skomplikowane śledztwo odsłania przed policjantami mroczną stronę ludzkiej natury, a granica między żywymi i umarłymi, między dobrem i złem coraz bardziej się zaciera. Dochodzenie zmusza Malin do konfrontacji z własnymi demonami. Jest jej coraz trudniej oprzeć się znieczulającemu działaniu alkoholu. Wie, że nie może się poddać i zawieść małej Elli. Musi odnaleźć dziewczynkę i człowieka, który zamordował jej rodziców.

Anna Sakowicz „Czas goryczy. Gdańsk 1968-2019”

„Jaśminowa saga” tom 3.
Jest to barwna, wciągająca opowieść o zwykłej polskiej rodzinie w XX i XXI wieku. Historia rodu Jaśmińskich, mieszkających w Gdańsku i Warszawie, łączy się nierozerwalnie z najważniejszymi wydarzeniami z historii Polski. Akcja pierwszego tomu pt. „Czas grzechu” rozpoczyna się w trakcie pierwszej wojny światowej i rozwija w przełomowym okresie międzywojennym, aż do września 1939 roku. W drugiej części pt. „Czas gniewu” towarzyszymy Jaśmińskim w przeżywaniu okupacji niemieckiej i trudnych lat powojennych. Wyczekiwane przez czytelników, porywające zakończenie sagi pt. „Czas goryczy” przenosi nas do roku 1968, gdy Polską wstrząsają wydarzenia marcowe. Siostry Jaśmińskie są coraz starsze, a na scenę wkracza młodsze pokolenie ze swoimi przeżyciami i dylematami. Historia rodziny urywa się w dramatycznym roku 2019, kiedy to podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z rąk zamachowca ginie prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jaśminowa Saga to opis zmian zachodzącym w polskim społeczeństwie i jego świadomości, niezwykłe świadectwo walki o wolność, prawa kobiet i równość płci, tolerancję obyczajową. Historia Jaśmińskich daje nadzieję i wskazówkę, że zawsze warto żyć w zgodzie ze sobą i wyznawanymi przez siebie wartościami.

Tomasz Rezydent „Niewidzialny front”

Zapiski lekarza z pierwszej linii walki z koronawirusem, strachem i paniką. Sięgając po tę książkę, poczujesz zapach szpitala, strachu i śmierci! "Ta historia działa się na moich oczach. W moim dzienniku znajdziecie zarówno humor, niekiedy czarny, jak i tragiczne historie, które zapadły mi w pamięć. Absurdy organizacyjne, niekończące się dyżury, zagadki medyczne, jak również jedyne w swoim rodzaju relacje pomiędzy personelem medycznym w akcji. To także opowieści o pacjentach, którzy przeżyli koronawirusa bądź też znaleźli się w szpitalu zakaźnym zupełnie przypadkiem, na skutek spychologii i paniki, oraz tych, którym nie udało się pokonać tej strasznej choroby. Chciałem pokazać, jak było naprawdę, niezależnie od narracji medialnej, propagandy sukcesu czy «koronaspiskowców» niewierzących w epidemię. Przeczytacie tu o tym, co działo się po przekroczeniu progu naszego jednoimiennego szpitala, czyli o rzeczach, których nie dowiecie się z żadnego innego źródła."
Tomasz Rezydent ukończył studia lekarskie w 2017 roku. Jest też inżynierem biotechnologii. Od zawsze interesowały go literatura, biologia molekularna, kosmologia i fizyka kwantowa. Porzucił jednak karierę naukową na rzecz niesienia pomocy innym ludziom. Splot okoliczności sprawił, że znalazł się na pierwszej linii walki z pandemią, skąd zdaje relację.

Adam Faber „Miasto snów”

Jest to nowa seria w uniwersum „Kronik Jaaru”. Poznaj ciemne sekrety magicznej krainy. March Sky jeszcze nie wie, kim tak naprawdę jest. Zwyczajną dziewczyną z małego, miasteczka w Szkocji? A może kimś więcej? Rówieśnicy nie traktują jej ulgowo, a matka skrzętnie ukrywa tajemnice przeszłości, które nie powinny ujrzeć światła dziennego. Na dodatek, życia March nie ułatwiają pojawiające się koszmary i senne wizje, które zaczynają spędzać jej sen z powiek. Jest śledzona. Tajemniczy niebieskooki chłopak pojawia się wszędzie tam, gdzie nie powinien się pojawić. Sny zaczynają przeistaczać się w rzeczywistość, a w żyłach dziewczyny buzuje krew i budzi emocje mogące doprowadzić ją na skraj katastrofy. Magia, opowieści o wiedźmach, czarne koty? To nie fantazja, to początek nowej przygody, która rozpoczyna się od niewinnego otwarcia niewłaściwych drzwi. Intrygi, walka ze stworzeniami nie z tego świata i miasto, które tylko pozór wydaje się idyllą, bo pod warstwą cudowności czeka podstęp.

Adam Faber “Dom wiedźm”

Ulubiony autor młodych czytelników nie zwalnia tempa. Mroczna kraina zaskakuje po raz kolejny! Callen Malloway nie miał w życiu łatwo. Kilkukrotnie nieomal zginął przez magię, o której istnieniu do tej pory nawet nie wiedział. Podążał ku niej, a zawracany z drogi, szukał nowych ścieżek. Bez pomocy March Sky, Callen nigdy nie pokonałby tylu trudności. Kiedy stara moc znów ożyje, a najbliżsi przyjaciele nie oprą się manipulacji wrogów, na wszystkich będą czekać nowe wyzwania. Czy March, która w niezwykłym Mieście Snów odkryła swoją prawdziwą naturę, okaże się dość magiczna, by przypomnieć Domowi Wiedźm o drzemiącej w nim sile?

Jennifer L. Armentrout „Krew i popiół”

Poppy jest Panną. Wiedzie samotne życie, pozbawione przyjemności. Nikt nie może jej dotknąć, a jedynie garstka wybrańców może zobaczyć jej twarz lub z nią porozmawiać. Jako poświęcona bogom, ma tylko jedno zadanie - przygotować się do Ascendencji, rytuału, który ma zapoczątkować nową erę. Jednakże Poppy o wiele lepiej czuje się w towarzystwie swoich strażników niż dam dworu i kapłanek. Gdyby tylko mogła, mieczem i łukiem broniłaby swoich bliskich przed niebezpieczeństwem zza Zapory. Doskonale wie, jakie potwory kryją się za nią w magicznej mgle. Niestety, nie ma żadnego wpływu na swoją rolę w zbliżającym się obrządku. Mimo to, Poppy jest gotowa podjąć ryzyko.
Jennifer L. Armentrout „Królestwo ciała i ognia”
Wszystko, w co Poppy wierzyła, okazuje się wierutnym kłamstwem. Mężczyzna, którego pokochała, skrywa mroczną tajemnicę. Poppy jest samotna wśród ludzi postrzegających ją jako symbol znienawidzonego królestwa. Dziewczyna zastanawia się kim jest, gdy nie chroni jej welon Panny. Poppy wie, że nie należy ufać Mrocznemu Księciu Atlantii Casteel Da'Neer, nawet jeśli on potrzebuje jej całej i zdrowej, a ona potrzebuje jego, by odnaleźć brata. Sojusz z Casteelem wiąże się jednak z ryzykiem. Jego kłamstwa uwodzą równie silnie jak dotyk, kusi ją każdym słowem, uświadamia, jak mało wie o sobie samej. I ma wobec niej takie plany, które mogłyby przynieść jej ogromną przyjemność, ale też niewyobrażalny ból. Czy Poppy okaże się zbyt lekkomyślna, spragniona niezależności, by oprzeć się tej pokusie?

Holly Webb „Muzeum z pazurkiem. Zagadka po zmroku”

Kociaki nie mogą się doczekać pierwszego nocowania w muzeum! Szczególnie Bianca, która bardzo lubi być w centrum zamieszania do tego stopnia, że kiedy znika, inni martwią się, że mogła uciec z dziećmi. Ale szczury również interesowały się szkolną imprezą. Czy starzy wrogowie kociąt przyczynili się do zniknięcia Bianki?

Holly Webb „Muzeum z pazurkiem. Klątwa faraona”

Klątwa faraona nad Muzeum z pazurkiem? W kolekcji Muzeum Historii naturalnej pojawia się nowy eksponat – bezcenny papirus z czasów egipskich faraonów. Wkrótce dochodzi do różnych niepokojących zdarzeń. Czyżby pogłoska o klątwie, która wisi nad przywiezionym z Egiptu eksponatem okazała się prawdziwa? Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy w Muzeum pęka rura i do galerii egipskiej wdziera się woda, a kocia ekipa zostaje uwięziona! Czy uda się jej nie zmoczyć futra i uratować bezcenny papirus?

Agnieszka Stelmaszyk „Andzia i duch pana Baryłki”

Andzia i duch pana Baryłki - Czy duchy rzeczywiście istnieją? Cyryl uważa, że tak. Czy można mu wierzyć? Chyba trzeba by przeprowadzić własne dochodzenie. Stare domy kryją czasem różne tajemnice…

Barbara Supeł „Słoiczek strachu”

Rodzice Błażeja i Dominika umawiają się na wieczór gier planszowych z rodzicami Klary i Marty. W tym czasie dzieci mają bawić się razem. Błażej jest najstarszy i nie ma ochoty bawić się z maluchami, ale rodzice każą mu zaopiekować się młodszymi dziećmi i wymyślić dla nich zabawę. Błażej, trochę ze złości, proponuje dzieciakom grę w „słoiczek strachu”. Dominik i dziewczynki zaczynają wypełniać wymagające odwagi, tajne zadania ze słoiczka. Jak skończy się ta zabawa i kto będzie się bał ostatni?

Barbara Supeł „Brakująca karta”

Podczas osiedlowej wyprzedaży Gabryś kupuje kuferek magika. Znajduje w nim talię kart. Niestety, okazuje się, że jednej brakuje. Jest za to tajemniczy liścik, który ma pomóc chłopcu ją odnaleźć. Gabryś namawia mamę, aby wyruszyli na poszukiwania damy kier. Po drodze do wyjaśnienia zagadki zaginionej karty czeka ich wiele niespodzianek…

Barbara Supeł „Znikające listy”

O Mikołaju każdy pamięta tylko podczas Gwiazdki i świąt. Jeśli Mikołaj istnieje, to co robi w wakacje? Jak je spędza: na plaży, w górach? Lidka i Lusia postanawiają to sprawdzić i piszą do Mikołaja list. List znika w tajemniczych okolicznościach. Czy zabrał go sam Mikołaj? Czy dziewczynki dowiedzą się, jak Mikołaj spędza lato?

Katarzyna Szestak „Zaginął tygrys!”

Zaginął Tygrys! Czy został porwany, a może zabłądził? Jasiek rozpoczyna śledztwo. Czy przyniesie ono rezultaty? Może narysować Tygrysowi mapę, żeby wiedział, jak trafić do domu? A może czary tu pomogą?

Aniela Cholewińska-Szkolik „Łowcy dźwięków”

Z książkami z serii „Już czytam” czytanie to świetna zabawa! „Już czytam” to doskonała propozycja dla wszystkich dzieci, które zaczynają swoją przygodę z samodzielnym czytaniem. Napisane dużą czcionką, zabawne historyjki z niesamowitymi bohaterami i ich niezwykłymi przygodami na pewno przypadną do gustu każdemu dziecku. Wesołe, kolorowe ilustracje dodatkowo uatrakcyjnią czytanie. Niektóre wyrazy użyte w opowieściach stanowią zagadkę? Na końcu każdej książki znajduje się słowniczek, który wyjaśni dziecku ich znaczenie. Ilustracje: Anita Siwiec.

Marzena Kwietniewska-Talarczyk „Niezwyczajna komórka”

Rodzice Tomka wyjeżdżają na antypody. W tym czasie chłopcem opiekuje się babcia. Tomek pakuje się w tarapaty, przez co babcia zabiera mu nową komórkę. Podczas zabawy w chowanego chłopiec znika. Niestety, nie ma przy sobie telefonu i nie można w żaden sposób się z nim skontaktować. Wtedy przyjaciele wpadają na trop innej komórki… Co z tego wyniknie i gdzie jest Tomek?

Marzena Kwietniewska-Talarczyk „Pozdrowienia z Marsa”

Przyszedł czas na szaloną podróż do przyszłości! Jest XXII wiek. Ludzie mieszkają na Marsie! W jednej z marsjańskich szkół odbywa się konkurs wiedzy o Ziemi. Główną nagrodą jest międzyplanetarna podróż na… Ziemię. Kto zwycięży, i poleci rakietą na Ziemię? I co najważniejsze, jak teraz wygląda Ziemia i życie na niej? Czy ktoś tam jeszcze mieszka?

J. Lynn „Zaczekaj na mnie”

Są rzeczy, na które warto czekać… Dziewiętnastoletnia Avery Morgansten ma nadzieję, że po wyjeździe do college'u ucieknie od tragedii sprzed pięciu lat, która zrujnowała jej życie. Dziewczyna szuka spokoju i zapomnienia, nie chce zwracać na siebie uwagi, chce się uczyć. Nie wyobraża sobie miłości. Są rzeczy, których warto doświadczyć… Ale Cameron, chodzący ideał, metr dziewięćdziesiąt, o elektryzujących błękitnych oczach, budzi w niej uczucia, z których, jak myślała, na zawsze ją obrabowano. Z uczuć, których najbardziej się boi… Są rzeczy, których nie powinno się przemilczać… I wtedy przeszłość powraca. Zaczynają się maile i telefony z pogróżkami... Ale są rzeczy, o które warto walczyć…

J. Lynn „Zaufaj mi”

Jest przyciąganie, któremu nie warto się opierać. Cameron Hamilton jest ideałem mężczyzny i marzeniem wszystkich dziewczyn. Ale młody mężczyzna pierwszego dnia w college’u spotyka tę jedyną. Jest przeszłość, od której nie wolno uciekać. Na Avery Morgansten nie działa urok błękitnych oczu Camerona. Dziewczyna czegoś panicznie się boi, o czymś chce zapomnieć. Czy dlatego go odpycha? Są ludzie, o których trzeba walczyć. Cameron nie pozwoli jej odejść. Chce przekonać Avery, że jest warta miłości, że sama potrafi kochać. Bo są uczucia, którym trzeba zaufać…

J. Lynn „Bądź ze mną”

Tessa przeżywa ciężki czas w swoim życiu - jest zakochana w Jasie, przyjacielu swojego brata Camerona, ale on nie odzywa się do niej od niesamowitego, zapierającego dech pocałunku przed rokiem. Nagła kontuzja grozi tym, że dziewczyna na dobre będzie musiała pożegnać się z marzeniami o karierze tancerki. Przyszła pora na plan B, czyli studia w tym samym college’u, co Jase. Tym czasem Jase skrywa tajemnicę, której nie zdradza nikomu, a już na pewno nie pięknej siostrze przyjaciela. Chociaż połączył ich najbardziej namiętny pocałunek, wie, że nie wolno mu się angażować w żaden nowy związek. Jednak nie jest w stanie myśleć o niczym innym niż dziewczyna, która może zrujnować jego życie. Tymczasem w campusie dochodzi do tragedii. Tessa i Jase muszą zdecydować, ile są w stanie zaryzykować, żeby być ze sobą, a co są gotowi stracić, jeżeli ze sobą nie będą...

Steven Pinker „Piękny styl”

Dlaczego pisarstwo tak często bywa złe i jak można je poprawić? Czy krótkie wiadomości tekstowe i media społecznościowe pogarszają jakość języka? Czy współczesnym młodym ludziom zależy na dobrym stylu pisarskim? Dlaczego komukolwiek miałoby na nim zależeć? W swojej zajmującej i pouczającej książce Steven Pinker, wybitny językoznawca oraz znakomity pisarz, przedstawia nowy pomysł na podręcznik dobrego pisania w XXI wieku. Zamiast utyskiwać na upadek języka, ubolewać nad tym, co go irytuje, albo powtarzać dogmatyczne nakazy i zakazy autorów poradników sprzed stulecia, Pinker wykorzystuje naukową wiedzę na temat języka i umysłu, aby pomóc czytelnikowi w trudnej sztuce tworzenia przejrzystej, spójnej i stylowej prozy. Sztuka pisania nigdy nie była łatwa – mówi autor. Dobre pisarstwo zaczyna się od smakowania znakomitej prozy innych autorów. Wymaga ono umiejętności podtrzymywania iluzji, że kierujemy spojrzenie czytelnika na jakiś element świata. Pisarz musi pokonać przekleństwo wiedzy – trudność, jaką wszystkim nam sprawia wyobrażenie sobie, jak to jest, kiedy nie wie się tego, co my wiemy. Dobry pisarz musi rozumieć, w jaki sposób dobór słów oraz szyk zdania wpływa na jakość i precyzję przekazu myśli. Powinien splatać zdania w spójną całość, tak aby jedno zdanie wypływało z drugiego. Wreszcie, pisarz musi prawidłowo i umiejętnie stosować reguły budowy zdań oraz doboru słownictwa. Książka Pinkera zawiera wiele przykładów znakomitego oraz marnego pisarstwa, a jednocześnie unika pouczającego tonu i spartańskiej surowości klasycznych podręczników. Książka Piękny styl jest adresowana do wszystkich, którzy zajmują się pisaniem, a także do czytelników, którzy interesują się literaturą i chcieliby się dowiedzieć, w jaki sposób nauka o ludzkim umyśle może nam pomóc w zrozumieniu, jak działa język w swoim najlepszym wydaniu.

Iza Michalewicz „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X”

Lubisz czytać kryminały? To tak jak jeden z policjantów z Archiwum X. W książkach prawda zawsze wychodzi na jaw, policjanci wygrywają, a sprawiedliwości staje się zadość. Ale w prawdziwym życiu nie zawsze tak jest. Krakowska sprawa „skóry”, bestialskie morderstwo premiera Jaroszewicza, dziwne „samobójstwo” młodej dziewczyny w Łodzi – te i inne sprawy charakteryzuje jedno: ofiarom w brutalny sposób odebrano życie, a zabójcy długo pozostawali lub nadal pozostają nieuchwytni. Gdy policja, prokuratura i sądy zawodzą, wtedy policjanci z Archiwum X, tajnych zespołów do spraw niewykrytych zabójstw, są dla rodzin ofiar ostatnią deską ratunku. Reporterka Iza Michalewicz jako pierwsza dotarła do akt sądowych, zdobyła zaufanie policjantów, świadków i rodzin ofiar. W trzymających w napięciu reportażach, z niezwykłą dbałością o szczegóły, opisuje zbrodnie (prawie) doskonałe. Ujawnia motywacje i metody działania morderców, przybliża sylwetki tych, którzy ich ścigają. I uparcie szuka odpowiedzi na dręczące ją pytanie: czy to możliwe, że o naszym życiu i śmierci, zbrodni i karze nieraz decyduje zwykły przypadek?

David Weber „Placówka Basilisk”

„Honor Harrington” tom. 1
Honor Harrington obejmuje dowództwo wiekowego krążownika HMS Fearless, uzbrojonego w eksperymentalną, niezbyt skuteczną broń. Mimo tego w czasie corocznych manewrów floty udaje się jej zniszczyć flagową jednostkę Agresorów, za co zostaje wysłana do układu planetarnego Basilisk, miejsca zsyłki dla najgorszych oficerów. To jednak dopiero początek jej problemów. W systemie kwitnie przemyt, tubylcy z jedynej zamieszkałej planety zażywają narkotyk wywołujący ataki furii, a pobliska Ludowa Republika Haven planuje coś paskudnego. Harrington ma do dyspozycji jedynie niesprawny krążownik i zbuntowaną, zdemoralizowaną załogę, a jej przełożeni wymagają od niej zaprowadzenia porządku w całym układzie. Wszyscy przeciwnicy Harrington popełnili jednak jeden poważny błąd. Rozjuszyli ją.

David Weber „Honor królowej”

“Honor Harrington” tom 2.
Druga część cyklu o przygodach Honor Harrington. Tym razem bohaterka obejmuje dowództwo konwoju do systemu Yeltsin. Przedstawicielem Jej Królewskiej Mości w tej wyprawie jest admirał Courvosier, przyjaciel i mentor Honor, a celem ich misji jest zawarcie sojuszu z władzami planety Grayson. Manticore potrzebuje bowiem sprzymierzeńców w nadchodzącej wojnie z Ludową Republiką Haven, a Grayson zajmuje ważną pozycję strategiczną. Królewskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przeoczyło jednak "drobną kulturową różnicę",  zlecając zadanie Honor. Mianowicie, na planecie Grayson, kobiety nie mają żadnych praw i nawet sama obecność Harrington stanowi obelgę dla wszystkich męskich obywateli. Na dodatek Grayson zostaje niespodziewanie zaatakowany przez fanatyków z planety Masada położonej w sąsiednim systemie. W boju ginie admirał Courvosier. Czy Honor, do tej pory ignorowana lub upokarzana przez mieszkańców Graysona, zdoła ocalić ich przed nuklearną zagładą?

Charlotte Link „Czas burz”

„Czas burz” tom 1.
Jest rok 1914. Świat stoi u progu wielkiej wojny, a Niemcy przygotowują się do konfliktu zbrojnego. Osiemnastoletnia Felicja prowadzi spokojne życie w rodzinnym majątku w Prusach Wschodnich. Dumnej i upartej dziewczyny nie interesuje świat polityki, do którego mimowolnie wprowadza ją jej przyjaciel Maksym. Między młodymi rodzi się uczucie, ale chłopak marzy, aby poświęcić swoje życie dla socjalistycznych ideałów. Dlatego odrzuca Felicję i opuszcza Prusy, aż w końcu trafia do ogarniętej rewolucją Rosji. Zawiedziona dziewczyna wychodzi za przystojnego przedsiębiorcę z Monachium, Alexa Lombarda. Ten trudny człowiek kocha swoją żonę, ale silne osobowości małżonków nie pozwalają im się porozumieć. Gdy wojenne koleje losu znowu stawiają na drodze Felicji Maksyma, ta – targana emocjami i dawnym uczuciem – podejmuje decyzje, które mogą zaważyć na jej przyszłości…

Charlotte Link „Dziki łubin”

„Czas burz” tom 2.
Trzecia Rzesza, rok 1938. W państwie pod rządami Adolfa Hitlera panuje antysemityzm, a przeciwnicy władzy muszą się liczyć z represjami. Za chwilę oblicze Europy i całego świata się zmieni, ale młodziutka Belle Lombard nie interesuje się polityką. Ma ambitne plany, marzy o zostaniu gwiazdą filmową i związaniu się z mężczyzną swojego życia. Czas pokaże, czy to właściwy kandydat… Felicja, matka Belle, bardziej niż córką zajmuje się fabryką i rozważa podjęcie współpracy z nazistami. Kiedy w jej życiu pojawiają się Alex i Maksym, musi stawić czoła rodzącym się na nowo uczuciom. Na którego z mężczyzn będzie mogła liczyć w tych trudnych czasach?

Connie Brozkway „Sezon na panny młode”

„Sezon na panny młode” tom 1.
Piękna śpiewaczka Letty Potts bywała już w trudnej sytuacji, lecz po raz pierwszy popadła w prawdziwe tarapaty. Musi natychmiast opuścić Londyn. I oto pojawia się okazja wyjazdu na wieś. W posiadłości, w której ukrywa się Letty, nikt nie podejrzewa, kim jest w rzeczywistości i jaką skrywa tajemnicę - nikt oprócz oszałamiająco przystojnego sir Elliota...

Connie Brozkway „Kaprys panny młodej”

„Sezon na panny młode” tom 2.
Evelyn, brzydkie kaczątko rodu Whyte'ów, postanawia pokazać swoją wartość talentem do interesów. Staje na czele rodzinnej firmy zajmującej się organizacją wesel. Gdy jednak kolejne przyjęcia kończą się niepowodzeniem, musi zdać się na przystojnego lorda, mimo, że to niepoprawny rozpustnik i bohater niejednego skandalu. Lecz tajemnica, jaką on skrywa, przysporzy obojgu zupełnie nieprawdopodobnych kłopotów...

Maciej Kaźmierczak „Nikt”

Zło ma wiele imion, jedno z nich to NIKT. Mroczna i brudna historia przesiąknięta tym, co w człowieku najniebezpieczniejsze – poczuciem bezkarności. W łódzkiej kamienicy znaleziono ciało Moniki Maj. Młoda kobieta miała podcięte żyły, ale na brzegu wanny nie znaleziono śladów krwi. Podkomisarz Kamila Szolc, która prowadzi sprawę, Podejrzewa, że kobieta została zamordowana, a sprawca nieudolnie upozorował jej samobójstwo. W tym samym mieszkaniu dokładnie rok wcześniej zginęła Karolina Gryz. Jako oficjalną przyczynę śmierci podano samobójstwo. Obecne wydarzenia rzucają jednak zupełnie nowe światło na sprawę sprzed roku. Czy śledczy się pomylili? Jak faktycznie zginęła Karolina Gryz? A może Monika Maj została zamordowana, bo wiedziała zbyt wiele? Śledczy, pracujący nad rozwikłaniem zagadki, wkrótce dostają kolejne zgłoszenie: w pobliskim lesie przypadkowy przechodzień znalazł na wpół powieszoną i nieprzytomną nastolatkę. Ślady wskazują, że dziewczyna była torturowana. Choć zbrodnia różni się od wcześniejszych, jednak intuicja podpowiada Szolc, że sprawa tej dziewczyny może być kluczem do rozwiązania zagadki. Ma nadzieję, że jej zeznania pomogą skierować śledztwo na właściwe tory. Ale ofiara nie jest skora do współpracy, a na pytanie, kto ją skrzywdził, drżącą ręką zapisuje tylko jedno słowo: NIKT…

Lisa Jackson „Bez litości”

Od śmierci ojca Julię prześladują koszmary. Jej siedemnastoletnia siostra radzi sobie ze stratą zupełnie inaczej, dorabia się obszernej kartoteki za narkotyki i kradzieże. Pobyt w położonej wśród lasów Oregonu szkole dla trudnej młodzieży ma pomóc jej wydobyć się z kłopotów. Jednak Julia bardzo się niepokoi. Co kryje się za ponurymi plotkami krążącymi o szkole? Razem ze spotkanym w Blue Rock Academy mężczyzną, którego kiedyś kochała, Julia zaczyna zgłębiać tajemnicę szkoły. Lecz nawet miłość może jej nie ochronić przed żądzą zemsty mordercy.

Lisa Jackson „Nie chcesz wiedzieć”

Kiedy nie możesz ufać nikomu, czy odważysz się zaufać sobie? Dwa lata temu seryjny morderca kobiet uciekł ze szpitala psychiatrycznego położonego na wysepce u wybrzeży Oregonu. Szpital zamknięto, a przestępcy nigdy nie schwytano. W tym samym czasie zniknął też synek Avy… Matka wciąż słyszy w snach jego płacz, widzi, jak chłopiec biegnie po pomoście, jest coraz bliżej krawędzi… To skutek traumy, przekonują ją psychiatrzy. Ale Ava jest święcie przekonana, że mąż, rodzina i terapeuta nie mówią jej wszystkiego. Nagle ktoś znów zaczyna mordować kobiety, które Ava dobrze znała. A na wyspie pojawia się tajemniczy mężczyzna…

Logo PFRON


Fundacja KLUCZ, 03-289 Warszawa, ul. G. Rossiniego 17/14
tel. 602 638 466| e-mail:
Pełne dane kontaktowe