Logo 1%

Przekaż 1% naszej organizacji

Logo OPP


Logo 1%
Dołącz do nas na Facebooku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnieśmy sukces z książką w DAISY


Kiedy przeczytaliśmy nazwę konkursu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ogłoszonego w 2021 roku – „Sięgamy po sukces” – nie zastanawialiśmy się długo. Pomysł na projekt nasunął się właściwie sam. Każdy z nas przecież potrzebuje sukcesu. Stanu, w którym czujemy, że osiągnęliśmy zamierzony cel. Sukces daje nam satysfakcję z trudu włożonego w działanie, dumę i wiarę w siebie. Jak sięgają po sukces ludzie z niepełnosprawnością wzrokową? Tak samo jak wszyscy inni, z tym że w wielu sytuacjach powodzenie przedsięwzięcia wymaga od nich większego nakładu sił. Niejednokrotnie konieczne jest także wsparcie z zewnątrz. A ponieważ nasza fundacja wydaje książki w standardzie DAISY, który jest najodpowiedniejszym formatem książek dla osób z uszkodzonym wzrokiem, to nasze książki mogą dać takie wsparcie. Mogą być pomocne w odniesieniu sukcesu!

Przypomnijmy pokrótce, co wyróżnia książki w DAISY i zapewnia ich największą przydatność dla osób z niepełnosprawnością wzrokową. Otóż w najpełniejszym, multimedialnym wariancie – a właśnie taki proponujemy naszym czytelnikom – DAISY zawiera dwie zsynchronizowane warstwy: dźwiękową (czyli audiobook) i tekstową. Czytelnik może słuchać albo czytać samodzielnie powiększonym drukiem lub brajlem, albo jednocześnie słuchać i czytać. A przy tym nawigować po tekście zgodnie ze strukturą książki, to znaczy korzystać z niej mniej więcej tak jak osoba widząca.

Do współpracy przy projekcie zaprosiliśmy fundację Mól Książkowy. Mamy bardzo dobre doświadczenia wspólnego działania w poprzednich latach, dlatego i w tym roku postanowiliśmy powiększyć zespół o ludzi z Mola Książkowego. Dzięki temu mogliśmy zakroić projekt szeroko pod względem łącznej objętości tekstu, różnorodności gatunkowej i doboru lektorów oraz efektywnie starać się o uzyskanie praw do publikacji.

Nasza działalność wydawnicza spotyka się z dużą życzliwością ze strony autorów i wydawców. W tym roku prawa autorskie do swoich dzieł nieodpłatnie przekazał nam Tomasz Rezydent. Z kolei od wydawnictwa Zielona Sowa otrzymaliśmy prawa do książek Anieli Cholewińskiej-Szkolik, Marzeny Kwietniewskiej-Talarczyk, Barbary Supeł, Agnieszki Stelmaszyk, Katarzyny Szestak i Holly Webb. Składamy za to serdeczne wyrazy wdzięczności. Nasza tegoroczna oferta wydawnicza obejmuje 45 tytułów dotychczas niedostępnych dla osób niepełnosprawnych wzrokowo. Reprezentują one bardzo różne gatunki literackie i są kierowane do szerokiego spektrum odbiorców: od juniora do seniora. Każdy z czytelników sięgających po nasze książki znajdzie coś ciekawego. Nazwiska autorów mówią same za siebie. Poza wymienionymi już wcześniej są to: Jennifer L. Armentrout, Nermin Bezmen, Connie Brockway, Clive Cussler i Dirk Cussler, Lisa Jackson, Mons Kallentoft, Maciej Kaźmierczak, Charlotte Link, Brian Lumley, J. Lynn, Iza Michalewicz, Eliot Pattison, Steven Pinker, Douglas Preston i Lincoln Child, Anna Sakowicz i David Weber.

Żaden, nawet najwspanialszy plan nie mógłby się ziścić, gdyby na konto fundacji nie wpływały darowizny oraz procent podatku od osób prywatnych. Dzięki nim mamy wkład własny niezbędny do ubiegania się o zasadnicze środki na realizację projektu. Pragniemy więc bardzo serdecznie podziękować wszystkim naszym darczyńcom oraz PFRON-owi, który przyznał nam dofinansowanie. Istotną część uzyskanych funduszy przeznaczyliśmy na zaangażowanie znakomitych lektorów. Zależy nam bowiem na wysokiej wartości artystycznej książek, które wydajemy. Chcemy, aby interpretacje naszych lektorów wzruszały i bawiły i żeby na długo zapadały w pamięć.

W tym roku do udziału w projekcie pozyskaliśmy Hannę Chojnacką-Gościniak, Bożenę Furczyk, Adę Gostkowską, Elżbietę Kijowską, Hannę Kinder-Kiss, Sebastiana Konrada, Mateusza Kwietnia, Michała Maciejewskiego, Krzysztofa Polkowskiego, Ireneusza Procherę i Olgę Żmudę. Prace rozpoczęliśmy 1 kwietnia 2022 roku. Finał nastąpi w końcu marca 2023 roku, kiedy wyślemy do ponad 100 bibliotek kolejne książki w standardzie DAISY. Cały nakład zostanie przekazany nieodpłatnie. Na zakończenie jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w projekcie, a Czytelnikom życzymy miłej lektury.

 

Logo PFRON

Projekt Współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

 



Fundacja Klucz, 03-289 Warszawa, ul. G. Rossiniego 17/14
tel. 602 638 466| e-mail:
Pełne dane kontaktowe