Fundacja Klucz jako osoba prawna "urodziła" się w dniu 14 lutego 2005 r. i rozpoczęła działalność na rzecz edukacji i upowszechniania czytelnictwa osób niewidomych i słabowidzących.
Jak wiadomo, osoba fizyczna powstaje na skutek aktu fizycznego, a osoba prawna na skutek aktu prawnego. Dzieci rodzą się najczęściej z miłości dwojga osób. Fundacja "Klucz" urodziła się również z miłości kilku osób, z miłości do książki.
Celem powstania Fundacji Klucz było praktyczne wspieranie edukacji i czytelnictwa osób niewidomych i słabowidzących. Władze Fundacji od razu uznały, że najlepszą formą korzystania z książek multimedialnych będzie funkcjonujący i sprawdzony w świecie system DAISY (Digital Accessible Information System). Fundacja "Klucz, jako pierwsza w Polsce rozpoczęła wydawanie książek w tym standardzie, w pełnej jego wersji, który zawiera warstwę dźwiękową oraz warstwę tekstową. Daje to czytelnikowi możliwość samodzielnego czytania książek w dogodnej dla niego wersji, tj. przy pomocy odtwarzacza DAISY, odtwarzacza Mp3, przy pomocy komputera i monitora brajlowskiego lub komputera z programem powiększającym.
Wiadomo, że multimedialny standard DAISY, umożliwia podobne korzystanie z tekstu pisanego jak przy posługiwaniu się pismem czarnodrukowym lub pismem punktowym (brajlem). W przeciwieństwie do brajla jednak, stwarza wiele innych udogodnień i ułatwień. Zamiast wielu brajlowskich tomów wystarczy niewielki odtwarzacz i karta pamięci wielkości małego znaczka pocztowego. Jeżeli ktoś posiada udźwiękowiony komputer, brajlowski monitor, odtwarzać DAISY albo komputer z programem powiększającym, może korzystać w pełni ze słowa pisanego, z treści słów, pisowni, interpunkcji, organizacji tekstu oraz wszystkiego, co oferuje książka. Książka w standardzie DAISY oferuje wszystko, czego czytelnicy szukają w literaturze, oprócz szelestu kartek i zapachu farby drukarskiej. Standard ten umożliwia również pracę z tekstem, niemal bez ograniczeń. No i w przeciwieństwie do zwykłego pisma, które nie jest dostępne dla niewidomych czy brajla, który wymaga żmudnego uczenia się czytania, jest łatwo dostępne bez większego wysiłku. Nie jest jednak systemem konkurencyjnym do brajla, gdyż umożliwia również posługiwanie się tym pismem, tj. czytanie brajlem książek w standardzie DAISY.
Komfort czytania zapewnia multimedialny format DAISY, dzięki któremu książka ma postać najbliższą wersji czarnodrukowej. W wymiarze praktycznym przekłada się to na możliwość nawigowania zgodnie z oryginalną strukturą tekstu. Dużym udogodnieniem jest także możliwość wypożyczania książek przez internet. Książka DAISY może być rodzajem e-booka, odsłuchiwanego przy użyciu syntezatora mowy, lub połączeniem e-booka z audiobookiem. W naszych projektach - również w tegorocznym - najczęściej wybieramy tę drugą opcję, ponieważ uważamy, że w przypadku literatury pięknej jest ona najwłaściwsza, a interpretacja lektora nadaje utworowi dodatkową wartość.
Nadmienić należy, że Fundacja posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Ułatwia to pozyskiwanie środków finansowych na wydawanie książek, w tym z odpisów jednego procentu podatku.
Nasza Fundacja podejmuje również wyzwania, które niesie nam życie. I tak, na ostatni rok przyjęliśmy hasło: "Zostańmy w domu z książką DAISY".
Ubiegły rok i początek bieżącego roku, podobnie jak poprzedni upływały pod znakiem pandemii koronawirusa. To czas trudny dla wszystkich z powodu zarówno zagrożeń zdrowotnych, jak i różnych ograniczeń . Wymuszona względami bezpieczeństwa izolacja społeczna była dotkliwa dla wielu osób, w tym dla niewidomych i słabowidzących. W takiej sytuacji nie do przecenienia był kontakt z książką. A skoro musieliśmy ograniczyć spotkania z innymi ludźmi i więcej przebywać w domu, to powinniśmy mieć możliwość korzystania z dobrej lektury, opracowanej od strony technicznej w sposób najbardziej przyjazny dla osób z uszkodzonym wzrokiem.
Kluczem doboru książek w naszych projektach jest różnorodność. Wiemy z poprzednich lat, że to się sprawdza, tak więc i w roku 2021, wśród 60 tytułów, które opracowaliśmy w DAISY, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie - zarówno dorośli, jak i dzieci, miłośnicy literatury faktu, jak i pasjonaci fantastyki, czytelnicy poszukujący wysublimowanej lektury z najwyższej półki, jak i ci, którzy najbardziej cenią rozrywkę i humor.
Rada i Zarząd Fundacji Klucz w imieniu naszych czytelników składa serdeczne podziękowanie Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Fundacji LOTTO im. H. Konopackiej za wkład finansowy do projektu, a także innym darczyńcom, w tym indywidualnym, którzy przekazali nam 1 procent swojego podatku. Każda wpłata, nawet niewielka, przekłada się na kolejne książki dla niewidomych i słabowidzących. dziękujemy.
Projekt Współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
oraz Fundację LOTTO im. Haliny Konopackiej
Fundacja KLUCZ, 03-289 Warszawa, ul. G. Rossiniego 17/14
tel. 602 638 466| e-mail:
Pełne dane kontaktowe