Logo 1%

PrzekaĆŒ 1% naszej organizacji

Logo OPP


Logo 1%
Dołącz do nas na Facebooku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PRAWO I NIEPEŁNOSPRAWNI Grudzień 2024

 

Osoba niepełnosprawna wybierze sobie asystenta

Grzegorz Rodziewicz, oprac.: GR
DGP/Baza Wiedzy 11 grudnia 2024
 
 Czytamy fragmenty informacji:
 "Z usług asystencji będą mogły korzystać osoby między 13. a 65. rokiem życia. Liczba jej godzin będzie wynosić od 30 do maksymalnie 240 w miesiącu - czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
W połowie 2026 r. mają zacząć działać przepisy zapewniające osobom niepełnosprawnym możliwość prowadzenia bardziej samodzielnego i niezależnego życia.
Tak przewiduje przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami. Trafił on właśnie do konsultacji społecznych.
Przyznawanie usługi asystencji będzie się odbywać na wniosek składany przez osobę niepełnosprawną lub jej opiekuna prawnego do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności. Będzie to można robić wyłącznie w formie elektronicznej, za pośrednictwem PUE ZUS lub systemu teleinformatycznego utworzonego przez ministra rodziny. Trzeba będzie do niego dołączyć wypełniony formularz samooceny potrzeb w zakresie asystencji osobistej - jego wzór, podobnie jak wniosku, będzie określało rozporządzenie".
Następny fragment:
"Ustalenie prawa do asystencji będzie odbywać się w drodze decyzji wydawanej na cztery lata. W jej treści będzie podana informacja m.in. o liczbie przyznanych godzin oraz wysokości stawki wynagrodzenia asystenta. Co do zasady będzie to 65 zł za godzinę, ale ta kwota będzie mogła być zwiększana, np. gdy asystent będzie wykonywał czynności medyczno-pielęgnacyjne.
Osoba, która będzie miała wspomnianą decyzję, będzie mogła przystąpić do wyboru realizatora usługi. Będzie nim mógł być powiat lub organizacja pozarządowa spełniająca wymienione w przepisach projektu warunki formalne, która będzie wpisana do prowadzonego przez wojewodę rejestru. Następnie osoba niepełnosprawna będzie mogła wybrać asystenta spośród tych oferowanych przez realizatora lub wskazać mu swojego kandydata, z którym zawarta będzie umowa.
Osoba niepełnosprawna będzie też mogła samodzielnie zatrudnić asystenta, choć będzie się to wiązało dla niej z dodatkowymi obowiązkami dotyczącymi prowadzenia dokumentacji, wypłacania mu wynagrodzenia i rozliczania jego pracy".
Cała publikacja w Dzienniku Gazecie Prawnej z 11 grudnia 2024 r.
autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR
 
Dodamy, że aby wziąć udział w konsultacjach trzeba wypełnić
Formularz, który można pobrać np. ze strony Niepelnosprawni.gov.pl. Po wypełnieniu należy wysłać go na adres e-mail asystencja.konsultacje@mrpips.gov.pl w terminie do 15 stycznia 2025 r.
 
 ***
 

 Więcej osób z dostępem do świadczenia wspierającego

 Grzegorz Rodziewicz, oprac.: GR
DGP/Baza Wiedzy 30 grudnia 2024r.
 
 Czytamy:
 "Od 1 stycznia 2025 r. o świadczenie wspierające będą mogły wnioskować osoby mające na decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia od 78 do 86 pkt - donosi Dziennik Gazeta Prawna.
Tak wynika z art. 71 ustawy z 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym (Dz.U. poz. 1429 ze zm.) zakładającego etapowy proces wchodzenia w życie tej nowej formy pomocy finansowej dla pełnoletnich osób niepełnosprawnych. Na pierwszym etapie, który zaczął się 1 stycznia br., prawo do świadczenia wspierającego ZUS przyznaje wyłącznie tym osobom, dla których wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności wydał decyzję mającą od 87 do 100 pkt w skali potrzeby wsparcia. Drugi etap rusza 1 stycznia 2025 r. i wtedy pieniądze będą mogły otrzymać osoby, u których liczbę punktów ustalono między 78 a 86. Natomiast najdłużej na świadczenie wspierające będą musiały poczekać osoby z decyzjami z liczbą punktów od 70 do 77, bo dla nich będzie ono dostępne dopiero od 1 stycznia 2026 r.
Jednocześnie od tego harmonogramu w przepisach ustawy został przewidziany wyjątek pozwalający osobom mającym od 70 do 86 pkt uzyskać świadczenie wspierające już od początku tego roku. Obejmuje on przypadki, gdy opiekunowie tych osób po 1 stycznia br. pobierają świadczenie pielęgnacyjne na starych lub nowych zasadach albo specjalny zasiłek opiekuńczy i postanowią z nich zrezygnować".
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 30 grudnia 2024 r.
autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR
 
 ***
 

Zwiększony SOD od lipca 2024 r. Nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej… u Prezydenta RP.

 www.senat.gov.pl
 
Oto ta ważna informacja:
 "Zwiększony SOD od lipca 2024 r. Nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej… u Prezydenta RP".
W dniu 18.12.2024 r. Senat RP w godzinach wieczornych przyjął ustawę o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych w wersji uchwalonej przez Sejm w dniu 5 grudnia 2024 r., bez poprawek. Ustawa zakłada zwiększenie dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych od lipca 2024 r. a także zmienia wysokość dotacji celowej dla PFRON na realizację zadania związanego z wypłatą SOD na do 30% środków zaplanowanych na realizację tego zadania na dany rok. Ustawa została przyjęta w Senacie większością 89 głosów za, 1 osoba się wstrzymała, nikt nie był przeciw.
Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta a następnie zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od dnia 1 lipca 2024 r., z wyjątkiem przepisu dotyczącego dotacji celowej, który wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.
 
Jak można przeczytać na portalu Prezydent.pl Prezydent RP w dniu 23 grudnia 2024 r. podpisał tę ustawę.. Tak więc zwiększone dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników obowiązują od 1 lipca 2024 r.
Pracodawcy, którzy otrzymali dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych przysługujące od lipca 2024 r. na podstawie dotychczasowych przepisów, mogą złożyć do PFRON korektę wniosku o wypłatę miesięcznego dofinansowania za dany miesiąc oraz korektę miesięcznej informacji o wynagrodzeniach, zatrudnieniu, stopniach i rodzaju niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych, uwzględniając za analogiczne okresy wyższe kwoty dofinansowania wprowadzone ustawą. Wnioski te można składać od 1 stycznia 2025 r.
 
 ***
 

Likwidacja ubezwłasnowolnienia coraz bliżej. Projekt ustawy trafił do konsultacji

 E-informator portalu www.niepelnosprawni.pl 12 grudnia 2024 r.
Autor: oprac. MR
Źródło: www.gov.pl
 
Czytamy fragment publikacji:
"12 grudnia Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało do konsultacji projekt ustawy o instrumentach wspieranego podejmowania decyzji. Ustawa ma na celu zastąpienie ubezwłasnowolnienia wspomaganym podejmowaniem decyzji.
W styczniu tego roku Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że planowana jest likwidacja ubezwłasnowolnienia i zastąpienie go wspieranym podejmowaniem decyzji. Nad tą radykalną zmianą przepisów pracował zespół pod kierownictwem wiceministry sprawiedliwości Zuzanny Radzińskiej-Bluszcz. W czerwcu w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy, której celem jest wprowadzenie rozwiązań opartych na zastąpieniu ubezwłasnowolnienia modelem wspieranego podejmowania decyzji. Teraz projekt trafił do konsultacji i można zapoznać się z jego treścią".
Następny fragment:
"Uwagi do projektu ustawy w ramach konsultacji publicznych można zgłaszać przez 30 dni od dnia udostępnienia, wpisując je w tabelę dostępną na stronie legislacja.gov.pl
 i wysyłając na adres: sekretariat.dpcig@ms.gov.pl".
 
Osoby zainteresowane mogą zapoznać się z całą publikacją pod adresem wskazanym na wstępie.
 
 ***
 

PFRON informuje o wdrożeniu usługi e-Doręczeń

Grzegorz Rodziewicz, oprac.: GR
DGP/Baza Wiedzy 9 grudnia 2024
 
Czytamy:
"W dniu 15.11.2024 została wdrożona w PFRON usługa e-Doręczeń. Podstawą do aktywacji była Ustawa o e-Doręczeniach z dnia 18 listopada 2020 nakładająca na PFRON obowiązek włączenia do Krajowego Systemu Doręczeń Elektronicznych.
Oznacza to, że od daty określonej w Komunikacie Ministra Cyfryzacji wyznaczonej na dzień 1 stycznia 2025:
- PFRON musi mieć adres do doręczeń elektronicznych (ADE) zarejestrowany w bazie adresów elektronicznych (BAE),
- Korespondencja rejestrowana między zobowiązanymi podmiotami oraz obywatelami i innymi podmiotami powinna odbywać się za pośrednictwem systemu e-Doręczeń.
 
Czym są e-Doręczenia.
 
- Usługa e-Doręczeń jest równoważna prawnie z tradycyjną przesyłką poleconą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, a jej wprowadzenie wynika z zapisów Ustawy o e-Doręczeniach z dnia 18 listopada 2020 r.,
- Usługa e-Doręczeń jest usługą zaufania świadczoną na podstawie rozporządzenia eIDAS i norm ETSI. Opisują one m.in. kwalifikowane podpisy elektroniczne, pieczęcie elektroniczne, elektroniczne znaczniki czasu, a także odpowiednie dla nich certyfikaty.
- W przyszłości e-Doręczenia zastąpią korespondencję na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP).
PFRON 06-12-2024
autor: Departament ds. Teleinformatyki, oprac.: GR