Logo 1%

Przekaż 1% naszej organizacji

Logo OPP


Logo 1%
Dołącz do nas na Facebooku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20 lat minęło jak jeden dzień

W tegoroczne walentynki fundacja Klucz kończy 20 lat. Aż trudno uwierzyć, że wchodzimy w trzecią dekadę – czas przeleciał, jak z bicza strzelił. Wydaje się, że tak niedawno rozpoczęliśmy naszą działalność… Zacznijmy więc od początku.

Od marzeń do pierwszych projektów
W 1994 roku w Szwecji opracowano standard DAISY, pozwalający odsłuchiwać i równocześnie odczytywać tekst książek na monitorze komputera. Charakteryzuje się on tym, że książka audio jest połączona z tekstem i w swej strukturze tożsama z wersją papierową. Osoba niewidoma może ją czytać tak samo, jak osoba widząca książkę papierową – poruszać się po stronach, rozdziałach, a nawet po zdaniach, może też w niej wstawiać zakładki. Coś wspaniałego, szczególnie dla osób uczących się, ale również dla czytających beletrystykę, poradniki itd. Słowem – dla wszystkich.
Na początku XXI wieku standard DAISY był już popularny i szeroko stosowany na świecie. Los chciał, że pewien Janusz w Polsce wymarzył sobie wdrożenie światowego standardu w kraju. Marzeniem tym zaraził swego przyjaciela Mariusza. Po wielogodzinnych rozmowach obaj uznali, że najlepszą drogą do realizacji planu będzie założenie fundacji. Zaprosili kolejne osoby i wspólnie opracowali statut, wymyślili nazwę fundacji oraz zaprojektowali jej logotyp. Nazwa była zobowiązująca, na miarę ambitnych zamierzeń założycieli: Fundacja Klucz na rzecz Edukacji i Upowszechniania Czytelnictwa Osób Niewidomych i Słabowidzących.
14 lutego 2005 roku w kancelarii notarialnej w Dąbrowie Górniczej stawili się: Janusz, Mariusz, Elżbieta, Piotr i Bartłomiej. Fundacja Klucz została powołana do życia. Zaraz potem ustalono, że jej radę tworzą: Mariusz jako przewodniczący oraz Dominik i Bartłomiej, a w skład zarządu wchodzą: Janusz jako prezes, Piotr i Elżbieta. Wpis do KRS nastąpił 4 maja 2005 roku. Prace ruszyły z kopyta. W efekcie powstała pilotażowa książka w pełnym standardzie DAISY – było to „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza – która została zaprezentowana na spotkaniu przedstawicieli fundacji z bibliotekarzami Biblioteki Centralnej Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie. Jednocześnie trwały prace nad stworzeniem strony internetowej oraz programu do odtwarzania książek: DAISY Reader. W pierwszym projekcie, dofinansowanym przez Ministerstwo Kultury, który zaczęliśmy realizować w 2006 roku, wydaliśmy osiem książek w pełnym standardzie DAISY i przekazaliśmy je nieodpłatnie do około 70 bibliotek na terenie całego kraju.
Przełom 2007 i 2008 roku przyniósł zmiany w składzie rady: przewodniczącym został Czesław, wiceprzewodniczącym – Ryszard, a członkiem – Ewa, jak i częściowo zarządu: funkcję prezesa nadal pełnił Janusz, wiceprezesem został Mariusz, a sekretarzem – Agnieszka. Wtedy też zarząd podjął starania o nadanie fundacji statusu organizacji pożytku publicznego. Uzyskaliśmy go w 2008 roku. W tym samym roku zrealizowaliśmy kolejny projekt, tym razem współfinansowany przez PFRON, w ramach którego wydaliśmy i przekazaliśmy do 90 bibliotek kolejne książki w pełnym standardzie DAISY. Do udziału w tym projekcie zatrudniliśmy – w odpowiedzi na prośby naszych czytelników – zawodowych lektorów: Elżbietę Kijowską, Leszka Teleszyńskiego, Henryka Pijanowskiego, Jacka Rozenka i Jacka Kissa, a nagrania dokonaliśmy w profesjonalnym studiu nagrań Arka. W 2009 roku zrealizowaliśmy następny projekt, którego efektem było wydanie w pełnym standardzie DAISY 31 książek. Do pracy przy nim zaprosiliśmy kolejnych sześciu lektorów, wytypowanych na podstawie ankiety, którą przeprowadziliśmy wśród naszych czytelników.

Zmieniamy się i rozwijamy
Kolejną ważną dla nas datą był przełom 2012 i 2013 roku. W tym okresie do grona fundacji dołączyła Ania, której zawdzięczamy wiele cennych inicjatyw. Zrezygnowaliśmy z zapisywania książek na płytach kompaktowych na rzecz karty pamięci, mniej podatnej na uszkodzenia, łatwiejszej w wysyłce i wygodniejszej do przechowywania w bibliotece. Rada i zarząd podjęły decyzję o zakupie profesjonalnego oprogramowania do tworzenia książek w pełnym standardzie DAISY oraz obróbki dźwięku i OCR-owania opracowywanych tekstów oraz o zatrudnieniu nowych pracowników, dzięki czemu mogliśmy wydawać więcej książek i rozszerzyć zakres naszej działalności. Podjęliśmy bowiem decyzję o wspieraniu edukacji dzieci niewidomych i słabowidzących oraz dzieci niewidomych rodziców poprzez udzielanie internetowych korepetycji z przedmiotów ścisłych i humanistycznych na poziomie szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum.
Nasze możliwości wydawnicze zwiększyły się również dzięki temu, że osoby pracujące w fundacji zainwestowały własne środki finansowe w zakup odpowiedniego sprzętu. Mając zaplecze lokalowe, techniczne, wykwalifikowanych pracowników, współpracując z zawodowymi lektorami i studiem nagrań, mogliśmy sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na książki w standardzie DAISY.
Książki wydajemy głównie w ramach projektów dofinansowywanych przez PFRON, Ministerstwo Kultury czy Samorząd Województwa Mazowieckiego. Niezbędny wkład własny do projektów uzyskiwaliśmy dzięki wsparciu sponsorów – zarówno osób prywatnych przekazujących darowizny oraz procent podatku, jak i firm oraz fundacji: Lotto, Orange, Polsat i Fani Mani. Ostatnio fundację wsparła Telewizja Polska – otrzymaliśmy kwotę wygraną w programie „Jaka to melodia?”.
Część osób pracujących w naszej fundacji podjęła decyzję o usamodzielnieniu się, w wyniku czego w 2018 roku powstała Fundacja Mól Książkowy. Od początku jej istnienia kierowała nią Ania, do śmierci w styczniu 2024 roku. Traktowaliśmy Mola Książkowego jak młodszego brata i chętnie użyczaliśmy mu doświadczenia, a sami korzystaliśmy z zapału i świeżych pomysłów nowej fundacji. Mamy na koncie 5  wspólnych projektów wydawniczych i nadal utrzymujemy współpracę z Molem Książkowym. Podejmowaliśmy wspólne przedsięwzięcia także z innymi fundacjami, takimi jak: Nowoczesna Polska, Fundacja Kultury Polskiej oraz Praca dla Niewidomych.
Aktualnie realizujemy projekt pt. „Z książką w DAISY możesz więcej”, który ma na celu wzbogacenie oferty czytelniczej dla osób z dysfunkcją wzroku o 45 tytułów. Książki nagrywamy w nowym studiu – Voice Story Studio. Trafią one do rąk czytelników w kwietniu bieżącego roku.

Nasze osiągnięcia
W ciągu 20 lat z naszą fundacją współpracowało na stałe lub okresowo około 80 osób, w tym 43 lektorów. Zrealizowaliśmy 29 projektów, w ramach których wydaliśmy 813 książek. Naszą ofertę publikacyjną adresujemy do wszystkich grup wiekowych. Chcemy trafiać do jak najszerszego grona czytelników, dlatego nasza oferta obejmuje różne gatunki, takie jak powieść obyczajowa, historyczna, literatura faktu, romans, kryminał, thriller, fantastyka, literatura popularnonaukowa, dziecięca, a także publikacje użytkowe: poradniki, instrukcje itp. Nasze książki otrzymuje nieodpłatnie ponad 100 bibliotek – to 40% więcej niż na początku naszej działalności. Co roku zgłaszają się do nas kolejne placówki, prosząc o wpisanie ich na listę odbiorców.
Ambicją naszej fundacji jest, aby wszystkie przekazywane nam środki pieniężne były wykorzystywane na wydawanie kolejnych książek w standardzie DAISY i aby charakteryzowały się one wysoką jakością nagrania i starannością edytorską. Wydajemy książki w wersji elektronicznej, które są udostępniane przez biblioteki nie tylko na płycie czy pendrivie, lecz także za pośrednictwem Internetu. Wydaliśmy również książki w wersji papierowej – są to prace dr. Stanisława Kotowskiego o tematyce tyflologicznej. W tym miejscu chcemy podkreślić, że oprócz książek publikowanych na podstawie zapisu o dozwolonym użytku (ustawa o prawie autorskim, art. 331) mamy w swoim dorobku tytuły, do których otrzymaliśmy prawa autorskie bezpośrednio od autorów, m.in. Stephena Kinga, Rafała Dembskiego i Zygmunta Miłoszewskiego, oraz wydawców, takich jak Zielona Sowa, Prószyński i Spółka czy WAM. Bardzo doceniamy zaufanie, jakim zostaliśmy obdarzeni.
Uczestniczyliśmy w przetworzeniu do standardu DAISY poradników wydawanych przez PFRON oraz „Podręcznika limfologicznego” dla Regionalnej Fundacji Pomocy Niewidomym z Chorzowa. Przetwarzaliśmy do standardu DAISY czasopismo „Wiedza i Myśl”, publikacje Fundacji Trakt, a także instrukcje dla firmy dystrybuującej glukometry. Dla Biblioteki Narodowej digitalizowaliśmy materiały tekstowe, a dla Biblioteki Centralnej Polskiego Związku Niewidomych zrekonstruowaliśmy i przetworzyliśmy do wersji elektronicznej pracę „Niewidomy w życiu narodów”.
Osobne miejsce wśród naszych projektów ma wydanie rocznika dla najmłodszych czytelników pod tytułem „Ścieżki przyrody”. Czasopismo to prócz artykułów o tematyce przyrodniczej, zawierających m.in. nagrania głosów zwierząt, zawierało również pomoce tyflologiczne w postaci kart zapachowych oraz eksponatów przyrodniczych.

Dokładamy starań, aby nasza strona internetowa www.klucz.org.pl była atrakcyjna i stale wzbogacana o nowe treści. Nie tylko opisujemy realizowane projekty i zagadnienia związane ze standardem DAISY, lecz także zamieszczamy artykuły poradnicze, w tym porady prawne, i popularyzujące środowisko niewidomych oraz felietony. Nasze kąciki tematyczne cieszą się dużym zainteresowaniem.
Nasza działalność jest zauważana i doceniana zarówno przez osoby niewidome – czytelników naszych książek – jak i instytucje, przede wszystkim biblioteki, i organizacje. Od Fundacji Integracja otrzymaliśmy statuetkę za wprowadzanie nowoczesnych technologii. Główna Biblioteka Pracy i Zabezpieczenia Społecznego przyznała nam medal za współpracę; dostaliśmy też dyplom przyznany przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabowidzących w Warszawie przy ul. Koźmińskiej.

Cenne wsparcie
Zbliża się czas rozliczeń z urzędem skarbowym. Półtora procent podatku, które można przekazać organizacji pożytku publicznego, jest nieocenionym wsparciem, pozwalającym nam realizować statutową działalność. Dlatego serdecznie prosimy o wskazanie fundacji Klucz jako odbiorcy Państwa darowizny. Nasz numer KRS to 0000233669. Deklarujemy pomoc przy rozliczeniu PIT-u. Przypominamy również, że darowizny do wysokości 6% przychodu można odpisać od podatku, co oznacza częściowy ich zwrot. Przekazane przez Państwa środki będą w całości przeznaczone na wydanie kolejnych książek.
Na zakończenie składamy podziękowania darczyńcom, którzy przez 20 lat wspierali fundację zarówno finansowo, przekazując nam darowizny i procent swojego podatku, jak i niefinansowo, gdyż ważne są dla nas również słowa wsparcia, potwierdzające sens naszej działalności. Dziękujemy tym, którzy kontaktowali się z fundacją: internetowo, telefonicznie lub osobiście, z uwagami i propozycjami wydawniczymi. Deklarujemy, że wszystkie Państwa zgłoszenia, po sprawdzeniu, czy kwalifikują się do wydania w DAISY, będą nagrywane w kolejnych projektach. Serdecznie dziękujemy ludziom, którzy pracują na rzecz naszej fundacji, szczególnie wolontariuszom, poświęcającym swój prywatny czas, wiedzę i umiejętności. Dziękujemy również wszystkim niewymienionym, którzy przez 20 lat tworzyli historię fundacji Klucz.

 


 

Fundacja Klucz, 03-289 Warszawa, ul. G. Rossiniego 17/14
e-mail:
Pełne dane kontaktowe